Czasem w życiu przychodzi moment, w którym decydujemy, że chcielibyśmy zacząć ćwiczyć, zmienić lub dodać trochę nowości do naszej codziennej aktywności, ale niespecjalnie wiemy jak się za to zabrać. Weźmy za przykład rozpoczęcie przygody z treningiem siłowym lub zwiększenie obciążenia. Już przed wejściem na salę treningową zastanawiamy się jakie obciążenie dobrać. Od razu zaznaczę, że mamy skłonność do dobierania znacznie większego ciężaru niż ten, który w danym momencie jest dla nas odpowiedni. Niezależnie od stażu na siłowni, źle dobrane obciążenie może doprowadzić do przebodźcowania układu nerwowego, czego następstwem w skrajnym przypadku  może być uszkodzenie stawów, ścięgien, a nawet zerwania mięśnia.

SKUTKI ŹLE DOBRANEGO OBCIĄŻENIA

Niezależnie od stażu na siłowni, źle dobrane obciążenie może doprowadzić do przebodźcowania układu nerwowego, czego następstwem w skrajnym przypadku  może być uszkodzenie stawów, ścięgien, a nawet zerwania mięśnia.

Z drugiej strony, jeśli obciążenie będzie za małe wtedy nie dostarczymy wystarczająco dużego bodźca do układu nerwowego i mięśni i nie uzyskamy efektu terapeutycznego, ani nie zwiększymy siły mięśniowej.

Zanim przejdziemy do chwycenia hantli w dłonie, powinniśmy skupić się, aby przede wszystkim wykonywać ćwiczenia poprawnie w celu uniknięcia kontuzji lub przeciążenia. Wykonywanie ćwiczeń niepoprawnie technicznie wiąże się z większym ryzykiem kontuzji, ponieważ gdy wykonujemy dane ćwiczenie z obciążeniem, a technicznie wykonujemy je źle, wtedy nadmiernie bodźcowane są inne mięśnie, które możliwie w danym ćwiczeniu miały spełniać inną rolę. Skąd mamy wiedzieć czy ćwiczenia są wykonywane poprawnie technicznie? Na pewno czujemy, że mamy kontrolę nad naszym ciałem, ciężarem, czujemy, że mięśnie brzucha stabolizują plecy, a dodatkowo nie pojawiają się patologiczne objawy lub dyskomfort.

Obciążenie możemy dokładać w momencie, kiedy opanujemy poprawną technikę.

Jego wartość zależy od celu jaki chcemy osiągnąć:

– jeśli dążymy do wzrostu siły mięśniowej wartość obciążenia powinna oscylować w rejonie 80-95% ciężaru maksymalnego (jest to wartość którą jesteśmy tylko raz powtórzyć)

– jeśli chcemy uwidocznić lub powiększyć mięśnie (czyli doprowadzić do hipertrofii) powinniśmy użyć 60-80% ciężaru maksymalnego

– natomiast gdy zależy nam na poprawie wytrzymałości, wtedy wartość obciążenia powinna wynosić 50-70% ciężaru maksymalnego

– jeśli chciałbyś ćwiczyć dla utrzymania sprawności fizycznej, przyjemności, zwiększania siły i koordynacji,  nie masz ustalonego konkretnego celu sylwetkowego, ani nie planujesz brać udziału w zawodach kulturystycznych wtedy nie ma konieczności wyliczania procentu ciężaru maksymalnego. Wystarczy obciążenie, przy którym na końcu serii z trudnością wykonujesz ostatnie powtórzenia. Warto dołożyć nieco więcej ciężaru, kiedy z łatwością wykonujesz każde ćwiczenie, lub odjąć kiedy nie jesteś w stanie utrzymać prawidłowej pozycji ani trzymać napiętych mięśni brzucha, co w kwestii stabilizacji kręgosłupa i bezpieczeństwa jest bardzo ważne.

Jeśli chciałbyś upewnić się, czy bezpiecznie wykonujesz ćwiczenia albo chciałbyś dowiedzieć się co możesz poprawić w swoim treningu, aby poczuć się lepiej, zgłoś się do nas! Zwrócimy uwagę na każdy szczegół, pokażemy jak wykonywać ćwiczenia, aby trening był bezpieczny i efektywny. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem pod numerem tel. 531 924 344. Jesteśmy dla Was we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28