CZY FIZJOTERAPIA W CIĄŻY JEST BEZPIECZNA?
Ciąża to wyjątkowy stan, który ma ogromny wpływ na ciało kobiety. Oprócz radości w wyniku licznych przeciążeń przysparza młodym mamom także nieco zmęczenia. Zmianie ulega wiele czynników: położenie środka ciężkości ciała, wielokrotne zwiększenie masy macicy czy pozycja kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego. Tymczasem każda kobieta w ciąży chciałaby cieszyć się tym pięknym okresem w życiu bez przykrych dolegliwości. Naprzeciw temu wychodzi fizjoterapia dobrana indywidualnie do potrzeb pacjentki. Metody stosowane dla kobiet w ciąży są przede wszystkim nieinwazyjne oraz bezpieczne dla matki i dziecka. Istotną rolę odgrywa aktywność fizyczna (jeśli nie ma przeciwwskazań).
Najczęstsze dolegliwości w ciąży to:
- bóle kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym,
- ból promieniujący do kończyny dolnej (podrażnienie nerwu kulszowego),
- obrzęki nóg oraz rąk,
- bóle stawów kolanowych i biodrowych,
- ból w rejonie kości krzyżowej rzutujący na pośladki,
Wśród niektórych z metod fizjoterapeutycznych walki z bólem są:
- masaż- często zaleca się masaż relaksacyjny dla kobiet cierpiących na napięcie nerwowe,
- nauka świadomego oddechu,
- rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
- terapie tkanek miękkich,
- kinesiotaping, który ma za zadanie zmniejszyć obrzęki i odciążyć kręgosłup.
JAKIE SĄ PRZYCZYNY BÓLU STAWÓW W CIĄŻY?
Kluczem jest przesunięcie środka ciężkości ciała. W fizjologicznych warunkach znajduje się on na drugim segmencie kości krzyżowej. Jednak podczas ciąży, wraz ze wzrostem płodu, kość krzyżowa przechyla się do przodu. Zmienia się wówczas ułożenie odcinka lędźwiowego- lordotyzacja. Zmęczeniu ulega układ mięśniowo-więzadłowy, który zaczyna reagować w postaci bólu. Często promieniuje do pośladków i pachwin, a czasem nawet do stóp. Do tych wszystkich czynników przyczyniają się także zmiany hormonalne. Wytwarzana jest relaksyna rozluźniająca więzadła i mięśnie dna miednicy. Ich osłabienie może wpływać na przykre dolegliwości jakim jest np. nietrzymanie moczu w ostatnim trymestrze i po porodzie. Dlatego tak ważna jest fizjoterapia u kobiet w ciąży, która nie tylko pozwoli zapobiec tym skutkom, ale pozwoli wzmocnić mięśnie i stawy w walce z bólem.
JAKIE SĄ PLUSY FIZJOTERAPII U KOBIET W CIĄŻY?
Istotą skutecznej terapii jest postawienie diagnozy i dobranie indywidualnej metody fizjoterapii. Likwidacja bólu mięśni i stawów nie tylko poprawia samopoczucie, ale także wpływa korzystnie na jakość życia młodej mamy. Często wprowadzenie ukierunkowanych ćwiczeń redukuje dolegliwości bólowe, koryguje postawę oraz dodatkowo przygotowuje ciało kobiety do porodu. Dzięki wyćwiczonym mięśniom dna miednicy faza parcia staje się mniej bolesna i krótsza, a powrót do sprawności po porodzie następuje o wiele szybciej.
Zachęcamy do kontaktu pod numerem tel. 531 924 344. W razie jakichkolwiek pytań nasi fizjoterapeuci czekają na Ciebie w Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.