Zwyrodnienia kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – co to znaczy?

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to nic innego jak zużycie oraz zniekształcenie kręgów oraz stawów międzykręgowych tworzących nasz kręgosłup. W zasadzie jest to proces który, postępuje wraz z wiekiem a jego przebieg zależy od wielu czynników.

Zatem co sprzyja procesowi zwyrodnieniowemu?

Jak już wcześniej zaznaczono najczęściej zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa powiązane są z procesem starzenia organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że dolegliwości bólowe związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa dotyczą coraz częściej ludzi młodych. Co może być tego przyczyną? Według badań jedną z głównych przyczyn może być brak odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Inne czynniki mogące przyspieszać proces degeneracji naszych stawów to: wady postawy, nadwaga, przeciążania fizyczne, choroby autoimmunologiczne, urazy, problemy hormonalne czy osteoporoza.

Jakie objawy wywołuje?

Podstawowy objaw to ból. Zazwyczaj jest on zlokalizowany w obrębie kręgosłupa lub tkanek mu przyległych. W niektórych przypadkach ból ten może zmieniać swoją lokalizację i promieniować np. do ręki czy nogi. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się podczas przebywania w określonej pozycji przez dłuższy czas czy też niektórych ruchów np. wyprost czy skłon do boku. W niektórych przypadkach występuje tzw. sztywność poranna. Jest to ból kręgosłupa bezpośrednio po przebudzeniu się, który ustępuje lub zmniejsza swoje nasilenie po porannym rozruchu.

Jak sobie radzić ze zwyrodnianimi kręgosłupa?

Prawdą jest, że powstałych już zmian cofnąć się nie da. Można natomiast wpłynąć na dalszy przebieg procesu degeneracyjnego i znacznie go opóźnić a także poprawić aktualny stan funkcjonalny. Bez wątpienia niezbędnym elementem jest w tym przypadku aktywność fizyczna a także prawidłowa masa ciała. Ważnym element w procesie leczenia odgrywa również fizjoterapia, która pozwala pozbyć się przewlekłego bólu uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie. Zapraszamy do naszego gabinetu fizjoterapii we Wrocławiu w celu poprawy zdrowia i spowolnieniu procesów zwyrodnieniowych.