Napięciowe bóle głowy

Ból głowy

Zwykłe bóle głowy, które występują samoistnie i wkrótce znikają z pewnością zna każdy z nas. Liczne czynniki organiczne i psychiczne mogą doprowadzać do bólów głowy tych zwykłych jak i przewlekłych (migreny, nerwobóle). Najpowszechniejszym schorzeniem są bóle głowy typu napięciowego (30-80% przypadków).

Napięciowe bóle głowy

Ta postać bólu pozostaje w ścisłym związku z osobowością i psychiką pacjenta (zaburzenia emocjonalne, tłumienie agresji, duży niepokój). Wynika również z zaburzonej pracy struktur mięśniowo-powięziowych, nerwowych i elementów kostno-stawowych.

Przyczyny napięciowych bólów głowy

Wykazano, że przyczyną tej dolegliwości jest stres, urazy, blizny w obrębie głowy/odcinka szyjnego, odwodnienie, wzmożone napięcie stawów skroniowo-żuchwowych, wielogodzinna praca siedząca wymuszająca nieprawidłową postawę. Ból często jest opisywany, jako nieprzyjemny, tępy ucisk opasujący głowę. Szczególnie mocno występuje w okolicy skroni, potylicy i czoła często promieniując do tylnej części szyi. Przewlekły ból znacząco pogarsza jakość życia, obniża nastrój, zmniejsza naszą efektywność i bardzo często zmusza do nadużywania leków przeciwbólowych.

Leczenie

Efektywną metodą leczenia napięciowych bólów głowy jest odpowiednio dobrane leczenie u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Terapia manualna, masaż tkanek głębokich, poizometryczna relaksacja mięśni, igłoterapia, terapia punktów spustowych, manipulacje i mobilizacje stawowe korzystnie wpłyną na zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia. Wzmożone napięcie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, pochyłych, skroniowych oraz mięśni podpotylicznych może wpływać na nasilenie bólów głowy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym schorzeniem jest autoterapia mięśni podpotylicznych. Leżąc wygodnie na plecach na przejściu potylicy a szyi umieszczamy po jednej ze stron kręgosłupa szyjnego piłeczkę tenisową lub lacrossową lekko dociskamy i wykonujemy delikatny ruch brody w stronę mostka, czekamy na rozluźnienie tego obszaru ok 1-3 min. To samo wykonujemy po drugiej stronie. Dodatkowo tego typu dolegliwość można leczyć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków: odpowiednia ilość wody i snu w ciągu dnia, zachowanie pozycji ergonomicznych w pracy, codzienna aktywność fizyczna. Medytacje, trening uważności, techniki oddechowe i relaksacyjne zmniejszają poziom kortyzolu skutecznie rozładowując napięcie i permanentny stres.

Wskazania do leczenia:

  • Ból głowy
  • Bóle kręgosłupa szyjnego
  • Zawroty głowy
  • Szumy uszne

Zapraszamy do fizjoterapeuty

W naszym gabinecie na podstawie prawidłowej diagnostyki funkcjonalnej wykonamy odpowiednią terapię oraz omówimy dokładny plan leczenia. Jeśli napięciowe bóle głowy dotyczą Ciebie zapraszamy do nas Dawcy Zdrowia ul. Jemiołowa 26.