Zmiany degeneracyjne dysku

Zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego

By wytłumaczyć czym są zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego najpierw musimy pokrótce opisać budowę kręgosłupa i pojedynczego krążka międzykręgowego.

Kręgosłup zbudowany jest z 33 (lub 34) kręgów i podzielony jest na 5 części z pośród, których wyróżniamy odcinek:

  • Szyjny (7 segmentów)
  • Piersiowy (12 segmentów)
  • Lędźwiowy (5 segmentów)
  • Krzyżowy (5 segmentów)
  • Guziczny (4-5 segmentów)

Pomiędzy kręgami w odcinku szyjnym, piersiowym oraz lędźwiowym znajdują się bohaterowie tej opowieści – krążki międzykręgowe. Pełnią one funkcję absorbcji nacisku osiowego na kolumnę kręgosłupa. Ze względu na to, że siła grawitacji nieustannie działa na ciało człowieka to krążki międzykręgowe mają co robić, gdy skaczesz, biegasz, chodzisz, a nawet stoisz, czy siedzisz – krótko mówiąc, cały czas!

Budowa krążka międzykręgowego nie jest zbyt skomplikowana. Można podzielić go na dwie części:

  • Jądro miażdżyste (położone bardziej centralnie)
  • Pierścień włóknisty (położony na zewnątrz i otaczający jądro miażdżyste)

Jak dochodzi do ich uszkodzenia dysku?

Na skutek odwodnienia jądra miażdżystego przestrzeń krążka staje się coraz węższa, a dotknięty procesem chorobowym segment coraz bardziej niestabilny. Wzmożony, mechaniczny nacisk na krążek prowadzi do uszkodzeń pierścienia włóknistego i powstawania pęknięć w jego strukturze.

Wyróżniamy 3 stopnie degeneracji krążka międzykręgowego (zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego):

  • Wypuklina

W diagnostyce obrazowej (MRI) widoczna jest wtedy zmiana kształtu jądra miażdżystego i pojawia się wyraźne modelowanie pierwszych warstw pierścienia włóknistego. Wypuklina często nie daje objawów bólowych kręgosłupa i jest naturalnym procesem starzenia się tkanek naszego ciała. Jednak jeśli pojawia się w stosunkowo młodym wieku, możemy przypuszczać, że krążek daje Ci pierwsze informacje o tym, że nie dbasz odpowiednio o swój układ ruchu i warto wtedy pomyśleć o zwiększeniu swojej codziennej aktywności fizycznej w celu prewencji pogłębienia się zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego.

  • Przepuklina

Jest następstwem wypukliny, która została zbagatelizowana i na skutek nieprawidłowego trybu życia i najczęściej niskiego poziomu aktywności fizycznej zaczęła się pogłębiać. Na obrazie rezonansu magnetycznego widać wyraźne modelowanie pierścienia włóknistego i „wyjście” krążka międzykręgowego poza jego fizjologiczne granice. W tym przypadku stosunkowo często pojawiają się już silniejsze dolegliwości bólowe i jest to wyraźny sygnał, że to już ostatni dzwonek, by przejąć kontrolę nad swoim ciałem!

  • Sekwestracja

Najbardziej zaawansowana zmiana zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego. W tym przypadku mamy do czynienia z rozkawałkowaniem struktury krążka międzykręgowego i jego częściowym odłączeniem. W tym przypadku dolegliwości są już zazwyczaj bardzo silne. Wszystko zależy też od tego, co stanie się ze strukturą, która odłączy się od pozostałej części krążka. W mniej optymistycznej wersji może dojść do zaburzenia funkcji rdzenia kręgowego i w takim przypadku pozostaje jedynie złapać za telefon i zadzwonić pod 112.

Wskazania do leczenia:

  • Bóle kręgosłupa promieniujące do kończyn
  • Mrowienia w kończynach
  • Osłabienie siły mięśniowej

Zapraszamy do fizjoterapeuty

Jeśli nie chcesz dzwonić na numer alarmowy – już dziś zacznij pracę z Dawcami Zdrowia nad swoim ciałem.