Każdy z nas na pewno kiedykolwiek się skaleczył, przewrócił lub przebył operację, po której została blizna. Nawet niewielka, której nie zauważamy może powodować pogorszenie zdrowia. W praktyce fizjoterapeuty zdarza się, że pacjentowi doskwiera ból kręgosłupa, z czym może być powiązana przykładowo blizna na brzuchu (np. po cesarskim cięciu)

W jaki sposób powstaje blizna?

To skutek procesu gojenia tkanek wynikający z fizjologii. Doprowadza on do powstania nowej tkanki w miejscu urazu. Wielu z nas myśli, że powstanie blizny oznacza koniec leczenia i naprawę urazu, natomiast może ona być dopiero początkiem dolegliwości, które coraz częściej będą o sobie przypominać.

Jakie problemy może spowodować?

  • ograniczenie ruchomości na skutek przykurczy mięśniowych dookoła blizny;
  • zaburzenia czucia ze względu na uszkodzenie receptorów odpowiedzialnych za odbieranie informacji czucia dotyku czy temperatury;
  • zmianę postawy ciała;
  • zmniejszoną elastyczność tkanek;
  • bóle stawów znajdujących się w pobliżu blizny;
  • ból i sztywność mięśniową;
  • bóle rzutowane na oddalone części ciała. 

W jaki sposób fizjoterapeuta może pracować z blizną?

Istnieje wiele możliwości pracy z blizną w celu zniwelowania spowodowanych przez nią problemów, jednak pracę bezpośrednio na bliźnie można rozpocząć dopiero po jej całkowitym wyleczeniu. Zanim do tego nastąpi, praca z blizną polega na opracowywaniu tkanek, które ją otaczają. Przykładowo, fizjoterapeuta za pomocą technik lub narzędzi, np. pinów może ją odżywić, poprawić jej elastyczność, co przełoży się na prawidłowe gojenie i regenerację tkanek. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zaniedbana blizna charakteryzuje się twardszą i bardziej zbitą strukturą, która wpływa na sąsiadujące tkanki, ”ściągając” je w kierunku blizny, co z kolei może wpływać na ruchomość stawów znajdujących się w sąsiedztwie blizny oraz na napięcie i bóle mięśni, które działają na otaczające stawy. Mobilizacja blizny i otaczających tkanek wpływa na regulacje napięć mięśniowo-powięziowych, rozluźnienie napiętych tkanek wokół blizny oraz na przywrócenie prawidłowej ruchomości i swobody ruchu, co sprawia, że dolegliwości bólowe stopniowo ustępują.

Jeśli doskwierają Ci dolegliwości bólowe i nie wiesz, czym mogą być ona spowodowane, a dodatkowo posiadasz kilka blizn, wtedy warto udać się do fizjoterapeuty w celu sprawdzenia, czy wpływają one na Twoje ciało.