BLIZNA PO CIĘCIU CESARSKIM

Czy wiecie, że aż 40% porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie? I w tej kwestii Polki są liderkami w Europie? Nie zawsze jest medyczne wskazanie do takiego porodu, ale panie decydują na niego z rożnych powodów.

Pamiątką po cesarskim cięciu jest oczywiście blizna. Wiele młodych mam słyszała o tym, że z taką blizną warto pracować. Ale jak i dlaczego? Z tą wiedzą bywa gorzej. Dlatego dziś krótko i na temat. Blizna po cesarskim cięciu to nie tylko problem estetyczny. Taka blizna potrafi wywołać wiele konsekwencji:

 • bóle brzucha, bóle kręgosłupa lędźwiowego, miednicy lub nawet migreny,
 • zmianę postawy ciała,
 • ból podczas stosunku,
 • bolesne miesiączki,
 • trudności z ponownym zajściem w ciążę i komplikacje w czasie ciąży,
 • problemy trawienne, zaparcia, bolesne wzdęcia, uczucie rozpierania w brzuchu, niedrożność jelit,
 • dyskomfort i dolegliwości bólowe podczas ćwiczeń i innych aktywności fizycznych,
 • Objaw Nitche – czyli rozejście się blizny w jednym miejscu lub na całej jej długości.

DLACZEGO MOŻE WYSTĄPIĆ TAK DUŻO KONSEKWENCJI?

Cesarskie cięcie to poważny zabieg, który polega na przecięciu wielu powłok ciała. Choć są one potem zszywane przez lekarza, to często powstają zrosty – gojące się tkanki zrastają się ze sobą, ograniczając swoją ruchomość i utrudniając pracę rożnych narządów.

Dlatego tak ważna jest praca z blizną prawie od samego początku. Nasz organizm to całość – jeżeli jeden z narządów nie funkcjonuje prawidłowo i następuje ograniczenie jego ruchomości, utrudnia to pracę innych narządów.

Fizjoterapią po porodzie zajmują się u nas fizjoterapeutki uroginekologiczne: Dagmara i Klaudia.

KIEDY WARTO UDAĆ SIĘ NA PIERWSZĄ WIZYTĘ PO PORODZIE?

Najlepiej około 2-4 tygodnia po porodzie. Fizjoterapeutka sprawdzi i oceni bliznę. Pokaże, jak prawidłowo o nią zadbać, żeby szybciej się goiła i stała się mniej widoczna, a przede wszystkim by nie dopuścić do zrostów, uczucia ciągnięcia i bólu podczas różnych aktywności. Właściwą i bezpośrednią pracę nad blizną można zacząć, kiedy blizna się zagoi i odpadną strupki.

NA CZYM POLEGA PRACA Z BLIZNĄ?

W okresie pierwszych dwóch lat od powstania blizny, przypomina ona w 80% budowę zdrowej skóry. Wówczas jest ona najbardziej podatna na zmiany i możemy wiele zdziałać. Praca nawet z kilkuletnią blizną przynosi bardzo dobre efekty. Na prawidłowe formowanie się blizny wpływ mają:

 • mobilizacja manualna,
 • odpowiednio dobrane ćwiczenia,
 • przyjmowanie prawidłowej postawy ciała.

Każda pacjentka dostaje indywidualny instruktaż w celu wykonywania ,,zadań domowych” polecanych przez fizjoterapeutę.

Praca z blizną odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu późniejszym powikłaniom, takimi jak: dolegliwości bólowe w obrębie blizny jak i poza nią, zaburzenia czucia oraz postawy ciała. W przyszłości również może objawiać się przykurczami mięśniowymi w wyniku braku ruchomości oraz ślizgu między tkankami. Dlatego tak ważna jest pomoc fizjoterapeuty, który pomoże przywrócić prawidłową ruchomość blizny oraz zapobiec innym późniejszym powikłaniom.

Skontaktuj się z nami pod numerem tel. 531 924 344. Zapraszamy do Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.