Choroby kręgosłupa są najczęstszą przyczyną utraty zdolności do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Czy rodzaj bólu może pomóc w odnalezieniu przyczyny? Czy wiesz, że istnieje mnóstwo technik fizjoterapeutycznych, które pomogą Ci z nim walczyć? O tym dowiesz się w poniższym artykule. 

CZY RODZAJ BÓLU KRĘGOSŁUPA MOŻE POMÓC W ODNALEZIENIU PRZYCZYNY?

Nasz kręgosłup jest bardzo bogaty w unerwienie, w związku z czym nawet przy najmniejszych urazach, od razu odczuwamy ból i dyskomfort. W zależności od umiejscowienia ucisku, podrażnienia, stanu zapalnego czy też urazu, dochodzi do różnych objawów bólowych. Podczas wywiadu fizjoterapeuta zbiera od pacjenta bardzo ważne informacje: czy ból pojawia się nagle czy narasta stopniowo? w jakich okolicznościach, przy jakich czynnościach się pojawia? jakie pozycje przynoszą ulgę? czy ból zlokalizowany jest w jednym punkcie czy jest rozlany na większej przestrzeni? 

Pytania te mogą wydawać się niezbyt znaczące. Natomiast na ich podstawie fizjoterapeuci określają, która tkanka jest obciążona bólowo i mogą rozpocząć terapię na danym obszarze.

DO NAJCZĘSTSZYCH DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANYCH Z KRĘGOSŁUPEM NALEŻĄ:

  • ból w dolnej części kręgosłupa, który jest odczuwalny szczególnie podczas wstawania,
  • zesztywnienie i mrowienie pleców podczas wyprostowywania,
  • ból w odcinku szyjnym, który dodatkowo promieniuje wzdłuż ręki,
  • ból w odcinku piersiowym i lędźwiowym podczas kasłania czy też kichania,
  • ból przy noszeniu ciężkich przedmiotów – najczęściej w odcinku lędźwiowym

W CZYM NAM POMOŻE FIZJOTERAPEUTA?

Przede wszystkim pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe lub całkowicie pozbyć się bólu, co jest głównym celem fizjoterapeuty i pacjenta. Dodatkowo terapia przeciwdziała nawrotom choroby oraz zabezpiecza kręgosłup przed przeciążeniami. 

Z pewnością warto zadbać o swój kręgosłup i uchronić go przed poważniejszymi dolegliwościami. Odpowiednia dawka ruchu i gimnastyka nam w tym szczególnie pomogą. Dodatkowo ćwiczenia indywidualne w połączeniu z masażem stanowią idealny duet w walce z chorobami kręgosłupa. Jeśli chciałbyś zadbać o swój kręgosłup, skontaktuj się z nami pod numerem tel. 531 924 344.