Staw skokowy wzmocniony jest przez liczne więzadła, które razem z torebką stawową mogą ulec uszkodzeniu w wyniku przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu stawu. Ma to miejsce w sytuacji, gdy stopa zostanie oparta na brzegu zewnętrznym lub wewnętrznym – do urazu może dojść nawet podczas spaceru. Warto dodać, że kostka, która już raz była ‘’skręcona’’ jest o wiele bardziej narażona na ponowny uraz. Dlatego diagnostyka i szybko rozpoczęta rehabilitacja jest istotna, aby w przyszłości nie dochodziło do poważniejszych urazów.

SKRĘCONA KOSTKA JAKO WIERZCHOŁEK GÓRY LODOWEJ

Jeśli skręcenie stawu skokowego miało miejsce nawet kilka lat wstecz, może nieść ze sobą konsekwencje do odległych miejsc ciała. Brzmi zabawnie? Organizm podświadomie ‘’broni’’ osłabionego miejsca, aby ponownie nie zostało uszkodzone. Mimo, że świetnie sobie radzi, to  na skutek tej obrony możemy odczuwać dolegliwości bólowe w biodrze, plecach, a nawet w nadgarstku, co w konsekwencji wpływa na postawę naszego ciało ze względu na przenoszenie napięć mięśniowych i sygnałów nerwowych. Dodatkowo skręcona kostka w pewnym momencie może zachować się jak bumerang i powrócić, ze względu na osłabione struktury w obrębie kostki. Może to doprowadzić do niestabilności i nadwrażliwości w stawie. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka, a następnie wybór metody leczenia i kompleksowa rehabilitacja

WSPÓŁCZESNE LECZENIE SKRĘCENIA STAWU SKOKOWEGO

Obecnie leczenie operacyjne stosowane jest w przypadku urazów sportowców, szczególnie piłkarzy. W przypadku pozostałych urazów, lekarze bardzo często zalecają oszczędzanie kończyny, a w razie konieczności używania stabilizatorów lub kul łokciowych. Biorąc pod uwagę proces gojenia, rehabilitacja powinna rozpocząć się jak najszybciej (nawet kilka godzin po urazie) 

ETAP URAZU A PROCES TERAPEUTYCZNY

Przykładowo, w dniu skręcenia, kiedy uraz jest świeży, a my zmagamy się z widocznym obrzękiem, krwiakiem i bólem fizjoterapia rozpoczyna się od delikatnych technik umożliwiających odprowadzenie płynów, aby umożliwić pozbycie się obrzęku i bólu oraz w celu zapewnienia więzadłom jak najlepszych warunków do regeneracji. Po kilku dniach od urazu fizjoterapia skupiona jest na rozluźnianiu nadmiernie napiętych mięśni łydki, które stoją na czele dolegliwości bólowych stawu. W późniejszym etapie niezwykle ważne jest wprowadzenie ćwiczeń, które pomagają w powrocie do stanu sprzed kontuzji.

Jeżeli masz świeże skręcenie stawu skokowego lub przydarzyło Ci się ono w przeszłości być może dolegliwości bólowe w innych miejscach są jego konsekwencją. Jeśli masz świeże skręcenie stawu skokowego, przydarzyło Ci się ono w przeszłości, lub poszukujesz doświadczonego fizjoterapeuty, który pomoże Ci w odzyskaniu pełnej sprawności, skontaktuj się z nami. Możesz umówić wizytę telefonicznie 531 924 344 lub online. Jesteśmy dla Was we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.