BUDOWA MIEDNICY

Miednica składa się z dwóch kości miednicznych, połączonych ze sobą od przodu spojeniem łonowym. Wraz z kością krzyżową tworzą stabilny pierścień kostny, łączący kręgosłup z kończynami dolnymi. Można powiedzieć, że ciężar całej górnej partii ciała spoczywa właśnie na niej. Tłumaczy to fakt, dlaczego są to tak masywne kości.

Mięśnie przyczepiające się do miednicy działają niczym klamra, która zapewnia utrzymanie pionowej postawy ciała i umożliwia nam płynnie się poruszać. Oprócz tego miednica pełni także funkcje ochronne wobec narządów podbrzusza, w tym dróg moczowych i narządów płciowych. Budowa miednicy różni się w zależności od płci. U kobiet ze względu na bardzo ważną funkcję, jaką jest poród, jest o wiele szersza a spojenie łonowe jest położone niżej. Dzięki temu główka dziecka jest w stanie przecisnąć się przez drogi rodne.

MIEDNICA W TRAKCIE CIĄŻY I PORODU

Miednica kobiety będącej w ciąży musi nie tylko spełniać wszystkie wymienione funkcje, ale musi to robić w ciągle zmieniających się warunkach obciążenia. Przez cały ten czas stanowi solidną ochronę dla macicy, a tym samym dla znajdującego się w niej płodu. Podczas ciąży miednica jest mocno usztywniona a górna jej część jest pociągana mocno w dół. To z kolei wywołuje duże napięcie mięśniowe, również w obrębie mięśni stabilizujących odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zmieniony mechanizm przenoszenia siły zmienia parametry ruchu miednicy. Do zmian przyczyniają się także hormony, które rozluźniają mięśnie i powodują rozchodzenie się kości miednicznych razem ze wzrostem dziecka. Wszystkie te czynniki mogą niekiedy wywoływać dolegliwości bólowe lub wpływać na niestabilność stawów.

DLACZEGO MIĘŚNIE DNA MIEDNICY SĄ TAK WAŻNE?

Mięśnie dna miednicy w trakcie 40 tygodni ciąży utrzymują rosnącą macicę. W czasie porodu rozluźniają się umożliwiając miednicy otworzenie się i rozszerzenie. Ułatwiają też przebieg akcji, m.in. przesuwania się dziecka przez kanał rodny. Od ich elastyczności i siły zależy, czy poród będzie przebiegał sprawnie i szybko.

Kluczem jest aktywność fizyczna, która zwiększa siłę stabilizatorów miednicy. Jeśli lekarz prowadzący pozwala i nie ma przeciwwskazań, to naprawdę warto. Czasami wystarczy kilka ćwiczeń oddechowych czy rozciąganie całego ciała. Co ciekawe, częste zmiany pozycji: raz siadanie na piłce, raz na kanapie a raz na podłodze, to także ruch, tzw. spontaniczny. Dzięki aktywności dziecko jest dodatkowo stymulowane a to z kolei wpłynie po porodzie na rozwój jego zmysłów i motoryki. Aktywność, którą wykonuje mama, ma bezpośredni wpływ na malucha. Warto zwrócić uwagę na ćwiczenia rozluźniające, w szczególności w trzecim trymestrze ciąży. Wtedy ciało kobiety najbardziej tego potrzebuje. Usprawni to oddech, zmniejszy ból stawów oraz zapobiegną zastojom żylnym.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny podczas wizyty dobiera odpowiednie ćwiczenia, skupia się na technice ich wykonywania i co najważniejsze instruuje pacjentkę, jak wykonywać je samodzielnie w domu.

W celu zdobycia więcej informacji zachęcamy do kontaktu pod numerem tel. 531 924 344. Nasi fizjoterapeuci znajdują się w Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.