BIEGACZE AMATORSCY A BÓLE KOLAN

Biegi długodystansowe cieszą się coraz większą popularnością. Oprócz dystansów na 3 000, 5 000 czy 10 000 metrów, istnieją także miłośnicy maratonów i półmaratonów, które wymagają już lepszego przygotowania. Sport ten nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, a jako rodzaj aktywności fizycznej stanowiącej ważny czynnik zdrowia korzystnie wpływa na samopoczucie. Jednak jak każda dyscyplina sportowa niesie ze sobą spore ryzyko kontuzji, w tym bóle kolan. Według badań aż 94% biegaczy amatorskich odczuwa dolegliwości bólowe, w tym aż 55 % odczuwa ból kolana. Spośród bólu kręgosłupa, stóp czy urazów ścięgna Achillesa jest to dolegliwość występująca najczęściej. W szczególności najbardziej powszechny jest ból kolana z boku.

PRZYCZYNY BÓLU KOLANA Z BOKU

Ból kolana z boku to tzw. kolano biegacza, które pojawia się w wyniku napiętego pasma biodrowo-piszczelowego zlokalizowanego po bocznej stronie uda. Nadmierne napięcie wywołuje stan zapalny zajmujący boczną stronę stawu kolanowego. Jest to spowodowane nadmierną rotacją wewnętrzną uda i podudziem skierowanym do zewnątrz. Problem, na który warto zwrócić uwagę to osłabiona grupa mięśni pośladków, co w znacznym stopniu zaburza stabilizację całej kończyny dolnej. 

CZY BUTY BIEGACZA MAJĄ ZNACZENIE? 

Odpowiednio dobrane obuwie sportowe zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji i przeciążeń stawowych. Wśród biegaczy największą popularnością cieszą się buty treningowe, których charakterystyczną cechą jest duża amortyzacja i wytrzymałość. Należy jednak pamiętać, że nie istnieją ,,najlepsze” buty biegacza, które będą idealne dla każdego. Kluczowe w doborze obuwia są cechy indywidualne naszych stóp, cechy budowy, odmienność osobnicza. Stopa to złożony kompleks kości, licznych więzadeł i mięśni. To ona jest odpowiedzialna za amortyzację obciążenia naszego ciała. Buty do biegania powinny więc chronić stopę przed kontaktem z podłożem, a tym samym współgrać z jej pracą.  

NA JAKIE PARAMETRY OBUWIA WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wśród najważniejszych parametrów butów treningowych wyróżniamy: 

  • sztywność podeszwy,
  • grubość podeszwy,
  • ,,drop”, czyli różnicę grubości podeszwy między palcami a piętą, który ułatwia przetaczanie stopy w trakcie kontaktu z podłożem,
  • stabilizację pięty,
  • szerokość buta,
  • wagę

Co ważne, but nie powinien być zbyt wąski w przodostopiu, ale jednocześnie ma stabilizować piętę. Stopa podczas kontaktu z podłożem, zwiększa swój wymiar poprzeczny, a to niestety naraża śródstopie na ucisk, przyczyniając się do przeciążeń.  Ściśle dopasowane buty w tym przypadku to nie będzie najlepszy wybór.

CO MOGĘ ZROBIĆ, GDY DOKUCZA MI BÓL Z BOKU KOLANA? 

Oprócz odpowiednio dobranych butów treningowych, warto zwrócić uwagę na ćwiczenia. W związku z napiętym mięśniem czworogłowym uda możemy skorzystać z jednej ze znanych technik mobilizacji, czyli rolowania. Należy przy tym pilnować nie ilości powtórzeń, a jakości wykonywania ćwiczenia w tym siły i miejsca nacisku na mięsień. Ponadto za pomocą gumy do ćwiczeń jesteśmy w stanie wzmocnić jeden z ważniejszych stabilizatorów obręczy biodrowej, tj. mięsień pośladkowy średni. W tym celu gumę należy umieścić nad kolanami i z pozycji leżenia na boku odwodzić od siebie ugięte kolana. 

Samodzielnie jesteśmy w stanie wykonać jedynie podstawowe ćwiczenia, które nie w każdym przypadku mogą wystarczyć. Z tą kontuzją warto bardzo szybko udać się do terapeuty, który oceni przyczyny powstania urazu oraz cały wzorzec ruchu. Wraz z postępowaniem bólu z boku kolana, a tym samym brakiem stabilizacji, nasz organizm będzie kompensował dolegliwości bólowe w innych częściach ciała, co może potęgować ból. 

W celu uzyskania więcej informacji zapraszamy do Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28 oraz kontakt pod numerem tel. 531 924 344.