CO TO JEST SKOLIOZA?
Skolioza idiopatyczna to schorzenie kręgosłupa często kojarzone z bocznym wygięciem. Jest to błędne stwierdzenie, ponieważ ma ona charakter trójwymiarowy. Oznacza to, że do zniekształcenia kręgosłupa dochodzi w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. W ostatniej z nich kręgi dodatkowo rotują się względem siebie. W związku z tym widzimy, że skolioza jest to znacznie bardziej złożony problem niż tylko boczne skrzywienie kręgosłupa.
KIEDY MOŻE WYSTĄPIĆ SKOLIOZA?
Skolioza może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednak zdecydowanie częściej dotyczy ona dzieci, a aż 60-80% skolioz dotyczy dziewcząt. Badania podają, że ich objawy mogą pojawić się już u dzieci w wieku 3 lat. Najczęściej pojawia się w okresie skoków wzrostowych, kiedy mięśnie i więzadła nie nadążają za rozwojem kośćca. Są to okresy:
- między 1. a 3. rokiem życia,
- między 7. a 9. rokiem życia,
- między 12. a 15. rokiem życia.
Skolioza jest szczególnie groźna w wieku dojrzewania, ponieważ wtedy postępuje bardzo szybko.
JAKIE OBJAWY TOWARZYSZĄ SKOLIOZIE?
Wczesne objawy skoliozy to:
- asymetria barków, jeden z nich ustawiony wyżej,
- pochylenie głowy w kierunku wyższego barku,
- wystające łopatki lub ich asymetryczne ułożenie,
- asymetria talii, spłycenie talii z jednej strony.
W II, III i IV stopniu skoliozy dodatkowo pojawiają się: garb żebrowy, zniekształcenie klatki piersiowej oraz ucisk na narządy wewnętrzne, tj. serce i płuca, co może wpływać na jakość oddychania dziecka.
JAK ZDIAGNOZOWAĆ SKOLIOZĘ U DZIECKA?
Szybko rozpoznana skolioza zwiększa szansę na jej skuteczne leczenie. Według Scoliosis Research Society skolioza występuje wtedy, gdy kąt wynosi co najmniej 10 stopni. Do diagnozy fizjoterapeuta wykorzystuje szereg testów funkcjonalnych oraz pomiar zakresu ruchów kręgosłupa za pomocą specjalistycznych przyrządów.
Jeśli jednak zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy, w zdiagnozowaniu może pomóc Ci prosty test: poproś dziecko o wykonanie skłonu w przód i spójrz na nie od tyłu. Czy jego plecy są asymetryczne? Czy po jednej ze stron kręgosłupa pojawiło się uwypuklenie? Jeśli tak, istnieje duża szansa, że u dziecka występuje skolioza, którą warto byłoby skonsultować ze specjalistą. Aby potwierdzić diagnozę, niezbędne jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, dzięki któremu można zobaczyć wiek kostny oraz stopień skrzywienia wg Cobba.
CZY SKOLIOZĘ DA SIĘ WYLECZYĆ?
Leczenie zależy od wielu czynników, m.in. stopnia skrzywienia i wieku dziecka. Kręgosłup dziecka jest bardzo elastyczny, w związku z czym da się zatrzymać progresję schorzenia a nawet cofnąć jego skutki. Warunkiem jest podjęcie wczesnego leczenia. Późne wykrycie skoliozy, kiedy kąt skrzywienia jest duży, zazwyczaj kończy się zabiegiem operacyjnym. Dlatego warto obserwować swoje dziecko, regularnie badać i mieć pewność, że rozwija się prawidłowo. Aby jednak uniknąć tego typu schorzeń, zachęcajmy dzieci do aktywności fizycznej i częstego ruchu.
Jeśli masz wątpliwości i chciałbyś skonsultować je z naszymi fizjoterapeutami, zachęcamy do kontaktu pod numerem tel. 531 924 344. Czekamy na Ciebie w Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.