JAK WYGLĄDAJĄ KOLANA KOŚLAWE?
Kolana koślawe to wada postawy, w której kończyny dolne są ustawione na kształt litery ,,X’’. Wówczas kolana przylegają do siebie a odległość między kostkami się zwiększa. Jest to wada, która występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zazwyczaj koślawieniu kolan towarzyszy koślawienie stopy, gdzie pięta ustawia się do zewnątrz. Koślawienie kolan często występuje także przy otyłości. Otyłość dziecięca negatywnie wpływa na rozwój układu mięśniowo-szkieletowego. Badania wykazują, że otyłość znacznie zwiększa ryzyko występowania koślawości kolan.
DO KIEDY KOLANA KOŚLAWE SĄ FIZJOLOGIĄ?
Warto podkreślić, że koślawe kolana u dzieci nie zawsze muszą niepokoić. Układ kostno-stawowy dziecka przez pierwsze lata życia w wyniku intensywnego wzrostu ulega ciągłym zmianom. Koślawość to jeden z etapów rozwoju i do pewnego etapu życia dziecka pozostaje fizjologią.
JAKIE SĄ KOLEJNE ETAPY PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU KOŃCZYN DOLNYCH DZIECKA?
- Do 2 r.ż. u dziecka występuje fizjologiczna szpotawość. Kończyny dolne ustawiają się wtedy na kształt litery ,,O’’. Szpotawość na tym etapie jest niczym innym jak pozostałością ułożenia wewnątrzmacicznego.
- Ok. 3 r.ż. oś kończyn dolnych ulega rozprostowaniu, natomiast jest to okres przejściowy prowadzący do koślawości.
- Od 3 do 7 r.ż. Koślawość kolan jest fizjologią i nie powinna wzbudzać paniki.
Jeśli po 7 r.ż. oś pionowa kończyn dolnych nie ulegnie rozprostowaniu, wówczas należy skonsultować to z fizjoterapeutą, który wykona odpowiedni pomiar, ocenę postawy ciała oraz pomoże dobrać ćwiczenia.
JAK ZBADAĆ KOŚLAWOŚĆ KOLAN?
Badanie diagnozujące występowanie tej wady postawy jest dość łatwe i może je wykonać każdy rodzic. Prawidłowa oś kończyny dolnej przebiega przez środek odległości między spojeniem łonowym a krętarzem kości udowej, następnie przez środek rzepki i ląduje między paluchem a drugim palcem stopy.
Aby prawidłowo wykonać badanie, dziecko powinno stać boso i w krótkich spodenkach. Do wykonania badania posłuży linijka bądź taśma krawiecka. Stawy kolanowe dziecka powinny być wyprostowane i zwarte. Należy zmierzyć odległość pomiędzy kostkami przyśrodkowymi stóp. Fizjologiczna koślawość to odległość 4-5 cm, jeśli jest ona większa niż 5 cm wówczas świadczy to o wadzie postawy. Gdy odległość ta będzie w małym stopniu odchodziła od normy, nie należy tego bagatelizować. Nawet niewielkie i nieleczone zaburzenie postawy może w przyszłości wpłynąć negatywnie na sprawność dziecka.
Jeśli test diagnostyczny wskazuje na koślawość kolan u dziecka, należy pamiętać, że im szybciej wada zostanie zauważona i zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej przy wzroście kośćca będzie widać efekty. W korygowaniu błędów i wad postawy kluczową rolę odgrywają indywidualnie dobrane ćwiczenia korekcyjne. Podczas zajęć intensywność ćwiczeń i ilość powtórzeń dobierana jest przez fizjoterapeutę zgodnie z wiekiem pacjenta.
W celu zdobycia więcej informacji zachęcamy do kontaktu pod numerem tel. 531 924 344. Nasi fizjoterapeuci pracują w Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.