Zakres ruchu w stawach wpływa bezpośrednio na jakość naszej lokomocji oraz całokształt sprawności. Fizjologiczna mobilność oznacza pełny zakres ruchu w stawach w zależności od ich anatomii. Umożliwia ona wykonanie pełnego zgięcia, wyprostu lub rotacji do jakich stworzony został dany staw. Mobilność taka, daje nam również opcję łączenia ruchów w różnych płaszczyznach. Ten dar należy jednak odświeżać i sprawdzać – po prostu używać stawów, ponieważ do tego właśnie zostały stworzone.

Siedząca praca, leniwy styl życia, brak ruchu lub ciągle powtarzany ruch monotonny (ten sam zestaw ćwiczeń, nieurozmaicane treningi tej samej dyscypliny sportowej). To czynniki jakie upośledzają mobilność naszych stawów. Sprawa jest o tyle poważna, że zakres ten znika najczęściej po cichu, tzn nie dając żadnych objawów. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie sprawdzamy regularnie zakresów ruchu naszych stawów. Ujmując sytuację najprościej: Jeśli na co dzień, nie wykonujesz pełnego przysiadu (kiedy pośladki schodzą niżej niż kolana) to skąd masz wiedzieć, że nie jesteś w stanie go zrobić głęboko i poprawnie lub, że boli Cię przy tym kostka lub upadasz na plecy. Jeśli nie sprawdzamy swojego ciała, skąd mamy wiedzieć, że coś nie działa ? Dodam tylko, że upośledzona mobilność jednego stawu, zawsze ma wpływ na wszystkie pozostałe !!!

Trening z fizjoterapeutą we Wrocławiu

Postęp technologiczny zapewnia nam coraz większy poziom komfortu, a przez to, coraz mniej ruchu w krańcowych zakresach na co dzień. Nie robimy codziennie mostka, więc skąd możemy wiedzieć czy jesteśmy w stanie go zrobić lub na jaki zakres pozwalają nam barki i stawy kręgosłupa oraz biodra? Spontaniczna aktywność fizyczna, często ograniczana jest do przejażdżki na rowerze, joggingu lub pływania na basenie.

Ograniczamy nasze możliwości ruchowe do tylko i wyłącznie znanych nam schematów, kreatywność chowając do szafy. Aby zadbać o mobilność stawów i poznać prawdziwe zakresy ruchu, jakie ma nasze ciało, warto rozpocząć przygodę z poznawaniem go. Mobility Training to jedna z optymalnych na sam początek opcji, nawet dla osób które nigdy się nie ruszały, a chciałyby o siebie zadbać. Animal Flow lub wspomniany Natural Movement to ciekawe rozszerzenia tych dyscyplin.