Przyczyny

Wszystkie struktury w obrębie klatki piersiowej mogą dawać objawy bólowe. Problemy które mogą sprawiać dolegliwości bólowe to:

  • serce – dławica piersiowa, zawał serca, zapalenie osierdzia
  • inne narządy klatki piersiowej – rozwarstwienie aorty, zapalenie płuc, odma opłucnowa, choroby tchawicy i oskrzeli
  • ściana klatki piersiowej – nerwoból, ból kostno-mięśniowy , choroby gruczołów sutkowych i skóry
  • narządy jamy brzusznej – refluks żołądkowo – przełykowy, choroba wrzodowa, kamica żółciowa, zapalenie trzustki
  • ból psychogenny – zespół Da Costy, czyli nerwica sercowa

Diagnostyki

Należy zbadać parametry życiowe takie jak oddech, tętno i ciśnienie tętnicze oraz wykonać badanie podmiotowe i przedmiotowe dla określenia charakteru bólu i przewidywanej przyczyny. W każdym przypadku niezbędne jest EKG oraz inne zlecone przez lekarza badania.

Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej

Nerwobóle

Mogą być spowodowane uciskiem w kręgosłupie lub zapaleniem nerwu (np. w półpaścu). Ból pojawia się jednostronnie lub obustronnie (przy zmianach w kręgosłupie) i ma on charakter ostry. Nasila się podczas dotyku wzdłuż przebiegu podrażnionego nerwu. Może powodować bóle głowy poprzez podrażnienie nerwu błędnego. Więcej o bólach głowy możecie przeczytać tutaj.

Ból opłucnowy

W sytuacji zapalnego nacieku opłucnej, podrażnienia opłucnej czy zawale płuc i odmy opłucnowej. Ból występuje zwykle jednostronnie, może przenosić się w okolice łopatki. Ma on charakter kłujący i jednostronny, nasila się przy głębokim wdechu i podczas kaszlu, a zmniejsza się po położeniu na boku, w którym występuje ból.

Ból nerwicowy

Bardzo często niejasnego pochodzenia, umiejscowiony w przedniej ścianie klatki piersiowej. Ma on charakter zmienny, a spowodowany jest ogólnie przeżywanym stresem emocjonalnym. Przy tych dolegliwościach często występują duszności, kołatanie serca, czy niepokój

Refluks żołądkowo-przełykowy

Objawy prowokuje zapalenie błony śluzowej przełyku. Pojawia się wówczas ból za mostkiem, który może promieniować do pleców. Ma on charakter piekący, palący i może powodować gwałtowne wymioty. Cały artykuł dotyczący refluksu znajdziecie pod tym linkiem tutaj.

Choroba wrzodowa żołądka

Wywołana uszkodzeniem błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Ból pojawia się nad brzuchem, czasem wchodzący na dolną część klatki piersiowej. Ma on charakter tępy, rzadziej ostry lub piekący, a zjedzenie posiłku lub pozostawanie na czczo może zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Nasi fizjoterapeuci pomogą w zdiagnozowaniu przyczyny występowania bólu w klatce piersiowej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i cennikiem.

mgr Adrian Kozłowski