Choroba refluksowa przełyku

W naszym gabinecie we Wrocławiu często zjawiają się pacjenci z refluksem żołądka. Osteopatia jest w stanie temu zaradzić a przynajmniej zmniejszyć objawy. Osteopatą w naszym zespole jest Adrian Kozłowski, który po 5 letnich studiach Osteopatycznych w Poznaniu świetnie radzi sobie z takimi problemami u pacjentów.

Choroba refluksowa przełyku (ChRP) to pojawiające się charakterystyczne objawy, a niekiedy także uszkodzenie błon śluzowych przełyku, spowodowane przedostaniem się tam kwasów trawiennych z żołądka wskuteku zaburzenia mięśnia zwieracza przełyku, który solidnie oddziela przełyk od żołądka.

ChRP może rozwinąć się przy twardzinie układowej, cukrzycy, polineuropatii alkoholowej lub zaburzeń hormonalnych oraz po przyjmowaniu leków obniżających napięcie dolnego zwieracza przełyku, takich jak środki antykoncepcyjne, blokery kanału wapniowego, metyloksantyny, β – mimetyki, leki przeciwcholinergiczne). Również wystąpieniu ChRP sprzyja przepuklina rozworu przełykowego, ciąża i otyłość.

Objawy Refluksu

  1. Przełykowe: zgaga (uczucie palenia za mostkiem), częste cofania się pokarmu, które nasilają się w pozycji leżącej i po tłustym posiłku, odbijania się.
  2. Pozaprzełykowe: poranna chrypka spowodowana podrażnieniem strun głosowych przez cofający się pokarm z żołądka, suchy kaszel i świszczący oddech. Ból zamostkowy jest jedną z najczęstszych przyczyn niesercowego bólu w klatce.
  3. Alarmujące ( NIEBEZPIECZNE ): wymagające niezwłocznej wizyty u lekarza. Są to zaburzenia przełykania, bolesne przełykanie pokarmu, utrata masy ciała, krwawienie z ust.

Choroba może przebiegać bezobjawowo, wówczas jest często przypadkowo stwierdzana podczas endoskopii. Niestety nieleczona ChRP może doprowadzić do poważnych powikłań.

Leczenie

ChRP to choroba przewlekła, dlatego leczenie tak naprawdę trwa całe życie i skupia się na opanowaniu dolegliwości i zapobieganiu powikłaniom.

Zalecenia ogólne

  • jedzenie ostatniego posiłku najpóźniej 2 – 3 godziny przed snem
  • wyższe ustawienie wezgłowia łóżka
  • rzucenie palenia
  • dieta niskotłuszczowa z ograniczeniem alkoholu i kawy
  • w przypadku otyłości – zmniejszenie masy ciała
  • unikanie leków obniżających napięcie dolnego zwieracza przełyku

Leczenie farmakologiczne

  1. Leki hamujące wydzielanie kwasu solnego; stanowią podstawę leczenia. Najskuteczniejsze z nich to inhibitory pompy protonowej (IPP) przyjmowane przez 2 – 4 tygodnie. Chorzy wymagają długoterminowego leczenia, lecz u większości należy stosować najmniejszą dawkę IPP, która kontroluje dolegliwości – codziennie lub doraźnie. W leczeniu ChRP o łagodnym przebiegu skuteczne są też H– blokery.
  2. Leki zobojętniające kwas solny i osłaniające błonę śluzową; związki magnezu i glinu, kwas alginowy i sukralfat. Skuteczne w łagodniejszych postaciach ChRP. Można stosować doraźnie. Preparaty kwasu alginowego i sukralfat są preferowane u kobiet w ciąży (IPP niewskazane); w razie nieskuteczności stosuje się ranitydynę jak najkrócej i w najmniejszej skutecznej dawce.
  3. Leki prokinetyczne; cisapryd (agonista receptora serotoninowego) i metoklopramid (antagonista receptora dopaminowego). Skuteczność zbliżona do H2 – blokerów stosowanych w dawkach standardowych. Stosowane rzadko ze względu na działanie niepożądane.

Leczenie operacyjne

W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi trwałej poprawy powinno się rozważyć leczenie operacyjne (szczególnie u osób młodych).

Metody operacyjne:

  • fundoplikacja sposobem Nissena
  • otwarta
  • laparoskopowa

Niestety w przyszłości u 50 % operowanych wymagane jest dalsze przyjmowanie leków.

Monitorowanie

Kontrolnie wykonuje się endoskopię po leczeniu operacyjnym u osób z zaawansowanym refluksowym zapaleniem przełyku lub powikłaniami ChRP

Powikłania

  1. Przełyk Barretta – to pojawienie się nieprawidłowego nabłonka walcowatego z cechami metaplazji jelitowej. Głównie u osób z wieloletnią ChRP, otyłością i u płci męskiej powyżej 50 roku życia. Przełyk rozpoznawany jest tylko endoskopowo, ponieważ nie daje żanych objawów.
    Przełyk Barretta stanowi stan przedrakowy, zwiększając ryzyko raka gruczołowego przełyku, dlatego wskazane jest monitorowanie sytuacjji zależnie od stopnia dysplazji. U chorych z dysplazją dużego stopnia zaleca się usunięcie błony śluzowe lub jej niszczenie za pomocą fal radiowych (RFA), czy wdrożenie terapii fotodynamicznej. Zastosowanie odpowiednich metod może spowodować cofnięcie zmian w przełyku.
  2. Zwężenie przełyku – pojawia się w wyniku bliznowacenia w zaawansowanej ChRP (stopień D). Rozpoznania dokonuje się a podstawie wywiadu z pacjentem, który zgłasza problem z nieprzełykaniem pokarmu.
    Leczenie polega na rozszerzeniu przełyku oraz stosowania leków IPP w przypadku, gdy występuje przy tym owrzodzenie.
  3. Krwawienie z przewodu pokarmowego
  4. Rak gruczołowy przełyku 

Rokowanie

Zależne od stopnia klasyfikacji Los Angeles. W stopniach A i B rokowanie jest dobre, w stopniach C i D dużo częściej dochodzi do powikłań takich jak krwawienia czy zwężenia przełyku.

Jeśli mamy już objawy takiej choroby to zapraszamy do Centrum rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu. Pomożemy w diagnostyce i leczeniu.

Tutaj zostawiamy link do [ Diagnostyki Refluksu ] w formie PDF

mgr Adrian Kozłowski