Jedzenie ma znaczenie!

Dzisiaj poruszymy kontrowersyjny, jednak dla wielu przyjemny temat – porozmawiamy o jedzeniu. Zapewne zdanie: jesteś tym co jesz, czy inne dotyczące tego, jak istotny jest wybór produktów i odpowiednia pora ich spożywania, są wam znane. Skupmy się zatem na tym, kiedy jeść aby czynność ta nie powodowała żadnych negatywnych skutków dla naszego organizmu. Istnieje niezliczona ilość teorii dotyczących godziny, do której należy zaplanować ostatni posiłek w ciągu dnia. Dla przykładu: kolacje powinniśmy spożyć 2 godziny przed snem, bądź nie później niż po godzinie 19:00. Niektórzy są zdania aby zupełnie z niej zrezygnować. Na podstawie literatury, z którą miałem okazję się zapoznać, można wyciągnąć wniosek, że godzina 19:00 to ostatnia pora, o której powinniśmy zjeść wieczorny posiłek. Wynika to z faktu, że w żołądku właśnie o tej porze zmniejsza się ilość wydzielanych soków trawiennych, natomiast o 21:00 są to już znikome ilości, niewystarczające do strawienia spożytego pokarmu.

Jak to się dzieje?

Nasz organizm działa według cyklu dobowego. Dla przykładu, jelito grube najlepiej funkcjonuje od godziny 5:00 do godziny 7:00, ponadto około 11:00 człowiek jest zdolny do największego wysiłku dzięki maksymalnej pracy mięśnia sercowego. Takie zjawisko jest bardzo pomocne w medycynie, przy diagnozowaniu różnych chorób i dysfunkcji. Idąc tym tropem, gdy pacjent zgłasza systematyczny ból w prawej dolnej części klatki piersiowej, w nocy blisko 1:00, czy 2:00, to najprawdopodobniej spowodowany jest nadmierną aktywnością wątroby. Na cykl dobowy w silnym stopniu wpływają promienie słoneczne, ponieważ niektóre hormony uaktywniają się pod wpływem światła słonecznego. Co ciekawe już od rana, jak tylko otworzymy oczy, stymulujemy szyszynkę do ograniczenia wydzielania melatoniny, co umożliwia nam normalne funkcjonowanie.

Przykre dolegliwości

Systematyczne spożywanie kolacji o później porze powoduje wydłużenie procesu trawienia, zaleganie pokarmu w żołądku oraz problemy gastryczne, objawiające się przykładowo bolesnymi skurczami w rejonie żołądka. Dlatego ważne jest abyśmy, pamiętając o tym, nie podjadali w późnych godzinach.

Jeśli spodobał Ci się artykuł polub nas na Facebooku