ZERWANIE ŚCIĘGNA ACHILLESA JAKO NAJCZĘSTSZY URAZ WŚRÓD ŚCIĘGIEN

Ścięgno Achillesa jest najdłuższym i najszerszym ścięgnem w ciele człowieka.  Osiąga w przybliżeniu 15 centymetrów długości  i przyczepia się do kości piętowej. Jednym z najpoważniejszych urazów jest jego zerwanie – całkowite lub częściowe. Dotyczy to głównie osób uprawiających sport. Oprócz sportowców może wystąpić u osób starszych czy u osób z przebytym już wcześniej zerwaniem ścięgna Achillesa.

PRZYCZYNY ZERWANIA ŚCIĘGNA ACHILLESA

Do zerwania ścięgna Achillesa dochodzi przy nadmiernym zgięciu podeszwowym lub grzbietowym stopy. Wśród innych przyczyn możemy wyróżnić rany cięte lub działanie dużej siły działającej na ścięgno. Duże znaczenie mają także źle zaplanowane cykle treningowe, np. brak rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających w podejmowaniu intensywnej aktywności fizycznej. Ryzyko wystąpienia urazu zwiększają również takie substancje, jak glikokortykoidy i sterydy, które uszkadzają związki kolagenowe ścięgna. Substancje te wykorzystywane są w leczeniu astmy oskrzelowej, RZS (reumatoidalnego zapalenia stawów) czy w przebiegu chorób nowotworowych.

JAKIE OBJAWY TOWARZYSZĄ ZERWANIU ŚCIĘGNA ACHILLESA?

Wśród objawów wyróżniamy charakterystyczny słyszalny trzask i narastający wraz z nim ból. W miejscu zerwania ścięgna pojawia się wgłębienie, ponieważ kikuty ścięgna zostają przyciągnięte przez brzuśce mięśni kompleksu trójgłowego łydki. Objaw ten z czasem zostaje zdemaskowany rozległym obrzękiem i krwiakiem występującym w okolicach pięty.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PODEJRZENIA WYSTĄPIENIA ZERWANIA ŚCIĘGNA ACHILLESA?

  1. nie obciążać kontuzjowanej kończyny
  2. schładzać miejsce urazu
  3. zastosować bandaże elastyczne
  4. skontaktować się z lekarzem

REHABILITACJA PO ZERWANIU ŚCIĘGNA ACHILLESA

Czas powrotu do pełnej sprawności jest uzależniony od metody leczenia- operacyjnie lub zachowawczo. Przyjmuje się, że powrót do normalnej aktywności i funkcji ruchowych może zająć od 4 do 6 miesięcy od urazu (jeśli nie wystąpiły powikłania). Mimo, że celem obu metod jest przywrócenie całkowitej sprawności, leczenie nieoperacyjne obarczone jest ryzykiem niepełnego powrotu funkcji ścięgna Achillesa. W obu przypadkach oprócz leczenia farmakologicznego i przeciwzapalnego stosuje się tutory gipsowe w celu unieruchomienia stawu skokowego na okres kilku tygodni. Dodatkowo leczenie uzupełniane jest o ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych, ćwiczenia kształtujące czucie głębokie, a w dalszym postępowaniu o ćwiczenia rozciągające. Istotna w leczeniu jest także profilaktyka zapobiegająca kolejnym urazom.

Jeśli przebyłeś podobny uraz, obawiasz się obciążania operowanej kończyny a powrót do całkowitej sprawności sprawia niemało kłopotu, warto skonsultować się z naszymi fizjoterapeutami, z których pomocą będziesz mógł cieszyć się bezpiecznym powrotem do aktywności fizycznej.  

Zapraszamy do Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28. 

Więcej informacji możesz uzyskać pod numerem tel. 531 924 344.