Dietetyk kliniczny doradza
ILE MOGĘ/POWINNAM PRZYTYĆ W CIĄŻY? – to jedno z najczęstszych pytań zadawanych dietetykowi przez panie spodziewające się dziecka. Nasza Kamila – dietetyk kliniczny – rozwieje dzisiaj Wasze wątpliwości:
W I trymestrze ciąży zaleca się wzrost wagi o 0,5-2 kg. Jednak w tym okresie zdarza się, że waga spada zamiast rosnąć z powodu mdłości i braku apetytu. Na tym etapie spadek wagi także uznaje się za normę.
W II i III trymestrze ciąży przyrost masy ciała jest szybszy, ale powinien się mieścić w zakresie 0,3-0,5 kg na tydzień. Tempo wzrostu wagi powinno oceniać indywidualnie, ponieważ zawsze bierzemy pod uwagę BMI mamy przed ciążą. Jeśli przyrosty są mniejsze, ale dziecko rozwija się prawidłowo nie należy się tym martwić.
Co to jest BMI? BMI (Body Mass Index) to indeks masy ciała. Oblicza się go na podstawie prostego wzoru matematycznego, ale internecie jest dużo gotowych kalkulatorów BMI, w które wystarczy wpisać swoją wagę oraz wzrost i od razu jest wynik. Przykład: BMI osoby ważącej 60 kg i o wzroście 170 cm będzie wynosiło: 60/(1,70)2=20,8.
Prawidłowy przyrost masy ciała w ciągu całej ciąży u kobiet z:
- zbyt niskim BMI (<18) to 12,5 – 18 kg
- prawidłowym BMI (18,5-24,9) to 11,5 – 16 kg
- nadwagą BMI (25,0 – 29,9) to 7-11,5 kg
- otyłością (>30) to 5-9 kg
Ważne
1. Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska masa ciała ciężarnej może zaburzać przebieg ciąży, rozwój dziecka oraz negatywnie wpływać na ich zdrowie. Należy dążyć do utrzymania prawidłowej masy ciała w okresie planowania ciąży (BMI 18,5-25) i utrzymania tempa przyrostu wagi według zaleceń powyżej podczas jej trwania.
2. Zbyt wysoka waga matki zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, poronienia, cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, konieczności cięcia cesarskiego, zbyt dużej masy ciała dziecka oraz uszkodzenia barków dziecka w czasie porodu (zbyt duży dzidziuś nie może przejść swobodnie przez drogi rodne). W dodatku dzieci których mamy miały zbyt wysokie BMI w chwili zajścia w ciążę mają większą skłonność do otyłości (i wszystkich idących z tym konsekwencji – cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca itd.) w porównaniu do dzieci matek o prawidłowym BMI.
3. Nie zaleca się odchudzania ciężarnych które miały zbyt wysokie BMI w chwili zajścia w ciążę, jednak należy monitorować przyrost masy ciała i nie pozwolić na jej zbyt szybki wzrost.
4. Niedowaga matki przed ciążą (BMI <18,5) niestety wiąże się ze zwiększoną umieralnością okołoporodową dzieci, ich chorób sercowo-naczyniowychu oraz większym ryzykiem depresji poporodowej.
Jeśli masz pytania dotyczące żywienia w czasie ciąży to nasza dietetyk Kamila Jedynak Ci na nie odpowie. Zapraszamy do kontaktu.