CO TO GUZKI SCHMORLA?
Nazwa guzków pochodzi od nazwiska niemieckiego patologa Christiana Schmorla, który w XX wieku jako pierwszy opisał to schorzenie. Guzki Schmorla są zmianami patologicznymi, które najczęściej występują w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Powstają w wyniku zwężenia krążka międzykręgowego, jego fragmentacji i przemieszczania się w głąb trzonu kręgu zniekształcając jego powierzchnię. Często pojawiają się w młodym wieku, w okresie dojrzewania, kiedy to dochodzi do szybkiego wzrostu kostnego. Początkowo zazwyczaj nie dają żadnych objawów, w fazie zaawansowanej są powodem silnych dolegliwości bólowych kręgosłupa.
DLACZEGO GUZKI SCHMORLA POWSTAJĄ?
Patomechanizm powstawania guzków Schmorla nie został jeszcze do końca poznany. Przyczyn można wyróżnić wiele. Pewne jest, że rozwijają się w wyniku wielu procesów zachodzących w trzonach kręgów. Co może osłabić strukturę kręgosłupa? Przypuszcza się, że są to: zmiany zwyrodnieniowe, przebyte urazy, osteoporoza lub przeciążanie kręgosłupa. Powstawaniu guzków Schmorla często towarzyszą także rozmaite choroby, np. choroba Scheuermanna, w której dochodzi do nadmiernego wygięcia kręgosłupa do tyłu (tak jak przy garbieniu).
W JAKI SPOSÓB SĄ DIAGNOZOWANE?
Najczęściej rozpoznawane są w badaniu rezonansu magnetycznego MRI, które wykazuje się największą skutecznością wykrywania guzków Schmorla. Wykorzystuje się także badanie TK, czyli tomografii komputerowej oraz RTG. Na obrazie takich badań widoczne są wgłębienia w trzonach kręgów. Jama ta zostaje wypełniona przez fragment krążka międzykręgowego.
CO Z AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ?
Jeśli uprawiasz jakiś sport i doskwierają Ci dolegliwości bólowe z poziomu lędźwi lub odcinka piersiowego wówczas najlepszym wyjściem będzie konsultacja z fizjoterapeutą. Dzięki badaniu ruchomości i funkcji kręgosłupa dobierze odpowiednią terapię oraz ćwiczenia, których celem będzie zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zoptymalizowanie pożądanych ruchów. Dzięki temu z czasem będziesz mógł wrócić do treningów i uprawiania sportu.
Jeśli chciałbyś zadać pytania naszym fizjoterapeutom, jesteśmy dostępni pod numerem tel. 531 924 344 i pod adresem Centrum Rehabilitacji Dawców Zdrowia ul. Jemiołowa 26-28 we Wrocławiu.