CZYM JEST PALEC TRZASKAJĄCY?
Aby zrozumieć to zjawisko, należy najpierw zobrazować sobie anatomię ręki. Zatem na dłoni przebiegają ścięgna, które łączą każdy palec z przedramieniem. Przebiegają one wzdłuż palca, przez nadgarstek aż do połowy przedramienia i płynnie przechodzą w mięśnie. Mówimy tutaj o mięśniach zginaczach palców, które jak sama nazwa wskazuje są odpowiedzialne za ich zginanie.
Palec strzelający (trzaskający) powstaje zazwyczaj w miejscu przejścia paliczka w śródręcze. W tym miejscu nad stawem przebiega więzadło na kształt mostu, zwane więzadłem obrączkowym. Jeżeli ścięgno jest lekko pogrubiałe, np. w wyniku choroby reumatycznej, będzie występowało tarcie i dojdzie do blokady palca. To właśnie prostowanie palców jest utrudnione, najczęściej w palcach: III, IV i w kciuku może dojść do charakterystycznego kliknięcia. Nie należy mylić tego zjawiska z nawykowym strzelaniem palcami, w wyniku którego dochodzi do rozproszenia się pęcherzyków gazu znajdujących się w mazi stawowej. Wspomniane kliknięcie może być czasem bolesne ze względu na rozwijający się stan zapalny ścięgien i obrzęk.
JAK WSPÓŁCZEŚNIE LECZY SIĘ TĄ PRZYPADŁOŚĆ?
Rzadko dochodzi do samoistnego ustąpienia palca trzaskającego. Nieleczony może stać się uciążliwą przypadłością a nawet doprowadzić do trwałej sztywności stawu. Nowoczesne leczenie polega na wstrzyknięciu do pochewki ścięgna kortykosteroidu. Zwykle wystarcza jedna dawka, w niewielu przypadkach jest ona podawana kilkakrotnie.
CZY FIZJOTERAPIA MOŻE POMÓC PRZY ZAPALENIU ŚCIĘGIEN?
W przypadku kiedy stan zapalny zajmuje tylko jeden palec, można pozostać przy leczeniu zachowawczym, jakie proponuje fizjoterapia. W celu odprowadzenia obrzęku przeprowadza się drenaż limfatyczny. Wybrane techniki terapii manualnej pozwolą wyrównać napięcie mięśniowe a rehabilitacja przywróci pełen zakres ruchomości w stawie.
Jeśli przebyłeś taki zabieg lub zauważyłeś u siebie podobne objawy i chciałbyś rozpocząć leczenie pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów, zachęcamy do kontaktu pod numerem tel. 531 924 344 bądź pod adresem Centrum Rehabilitacji Dawców Zdrowia przy ul. Jemiołowej 26-28 we Wrocławiu.