CZYM JEST RWA KULSZOWA?

Rwą kulszową został nazwany zespół objawów wynikających z podrażnienia nerwu kulszowego. Biegnie on od odcinka lędźwiowego, przez pośladek i tylną część uda i kończy się pod kolanem. Dolegliwości bólowe wynikające z jego podrażnienia pojawiają się właśnie w miejscach jego przebiegu. Charakterystyczną cechą jest ich rodzaj. Mają pochodzenie neurologiczne a więc ból ma zazwyczaj charakter promieniujący, piekący, mrowiący. 

Jednym z częstszych objawów rwy kulszowej jest to, że ból łagodzi się wraz ze zmianą pozycji. Przykładowo uczucie pieczenia nasila się podczas schylania czy zginania tułowia a znika w leżeniu na plecach. Co zrobić, jeśli dopadnie Cię silny ból? Należy położyć się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami opartymi o podłoże. Taka pozycja gwarantuje, że nerw kulszowy nie będzie rozciągnięty a tym samym drażniony.

CO TO ZESPÓŁ MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO?

Często jakikolwiek ból odcinka lędźwiowego promieniujący do uda uznawany jest właśnie za objaw rwy kulszowej. Trudność z faktycznym jej rozpoznaniem stanowi dość duży problem. Drażnienie nerwu kulszowego przeważnie pojawia się w wyniku zmian zwyrodnieniowych bądź wysunięcia się krążka międzykręgowego na wysokości L4-S1. Istnieją natomiast inne jednostki chorobowe, które dają podobne objawy. Jedną z nich jest właśnie zespół mięśnia gruszkowatego, o którym mówi się rzadziej. 

Mięsień gruszkowaty to mięsień położony wewnątrz miednicy, odpowiedzialny za prostowanie i odwodzenie uda. W prawidłowych warunkach anatomicznych nerw kulszowy biegnie pod nim. Istnieją jednak anomalie- ok.10 do 20%- gdzie nerw przebiega przez sam brzusiec mięśnia. W takich okolicznościach  jego napięcie drażni nerw, co skutkuje bólem bardzo podobnym do objawów rwy kulszowej. Dolegliwości te nasilają się wraz z czynnościami, w których mięsień gruszkowaty szczególnie pracuje, tj. siedzenie, wchodzenie po schodach, przysiady czy nawet wypróżnianie się. 

RWA KULSZOWA LECZENIE

Pierwszym krokiem jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. To oni będą decydować o diagnozie i metodach leczenia. Terapia u fizjoterapeuty bądź osteopaty obejmuje techniki terapii manualnej poszerzone o indywidualnie dobrane ćwiczenia. Leczenie rwy kulszowej opiera się także na podaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz wszelkiego rodzaju zabiegów z zakresu elektroterapii. 

W przypadku zespołu mięśnia gruszkowatego istotną rolę w procesie leczenia odgrywają testy funkcjonalne wykluczające występowanie konfliktu dyskowo-korzeniowego. Skuteczne techniki terapii manualnej oraz systematyczne rozciąganie mięśnia gruszkowatego mogą skutkować zadowalającymi wynikami leczenia.

W naszym Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu służymy specjalistyczną pomocą w radzeniu sobie zarówno z rwą kulszową, jak i zespołem mięśnia gruszkowatego. W celu uzyskania więcej informacji skontaktuj się z nami pod numerem tel. 531 924 344 lub odwiedź nas przy ul. Jemiołowej 26-28.