HALUKS, CZYLI PALUCH KOŚLAWY

Hallux valgus, czyli inaczej paluch koślawy, to boczne nienaturalne wygięcie palucha z jednoczesnym powstaniem bolesnego wzgórka po przyśrodkowej stronie stopy. Zniekształcenie obejmuje staw śródstopno-paliczkowy I i ma miejsce pomiędzy I kością śródstopia a paliczkiem bliższym palucha. O deformacji mówi się wtedy, gdy kąt pomiędzy osią palucha a kością śródstopia przekracza 15-20 stopni. 

JAKIE SĄ PRZYCZYNY POWSTAWANIA HALUKSÓW?

Paluch koślawy jest jedną z najczęściej występujących deformacji w obrębie stóp. Dotyczy ok. 4% populacji i znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Dlaczego? Ma na to wpływ rodzaj noszonego obuwia. Kobiety znacznie częściej zakładają:

  • ciasne, wąskie trampki,
  • wysokie, niewygodne szpilki, 
  • nieposiadające amortyzacji baleriny,
  • obuwie ze spiczastymi noskami.

Każde z wymienionych przyczynia się do nienaturalnego ułożenia palców stopy i ich uciskania.

Nieodpowiednio dobrane obuwie to tylko jedna z najczęstszych przyczyn powstawania palucha koślawego. Wśród innych można wymienić: obniżone wysklepienie podłużne lub poprzeczne stopy, choroby reumatyczne, nadwaga, stojący tryb życia, osłabione mięśnie stopy czy predyspozycje genetyczne. 

POSTĘPOWANIE FIZJOTERAPUTYCZNE W LECZENIU HALUKSÓW

Istnieje wiele możliwości w zakresie leczenia zachowawczego, które mogą opóźnić proces powstawania palucha koślawego. Bardzo pomocna jest rehabilitacja i zaopatrzenie ortopedyczne. Podczas wizyty fizjoterapeuta zadba o:

  • rozciągnięcie przykurczonych tkanek,
  • zwiększenie ruchomości w stawie,
  • korekcję patologicznego ustawienia palucha,
  • wzmacnianie mięśni stopy, 
  • instrukcję stosowania wkładek czy klinów międzypalcowych.

Gdy leczenie zachowawcze nie jest wystarczające, wówczas stosuje się leczenie operacyjne, o którym decyduje lekarz. Po operacji pacjenci przez około 6 tygodni noszą specjalne szerokie obuwie oraz korzystają z kul. W tym czasie także potrzebna jest fizjoterapia, dzięki której pacjent będzie mógł szybko i sprawnie wrócić do aktywności dnia codziennego oraz uniknie ponownemu powstawaniu haluksów. 

Dostrzegasz u siebie podobne symptomy? Nie jesteś pewny czy to dobry czas na podjęcie leczenia? A może przeszkadza Ci estetyka stóp i chciałbyś to poprawić? 

Skontaktuj się z naszym zespołem pod numerem tel. 531 924 344 w celu zdobycia więcej informacji. Zapraszamy do Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.