CZYM JEST ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWU BIODROWEGO?

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego zwana także alloplastyką jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wymianie stawu. Dochodzi wówczas do wycięcia zmienionego chorobowo segmentu i wszczepienia protezy. Zabieg endoprotezoplastyki jest stosowany w leczeniu zmian zwyrodnieniowych biodra oraz w wielu innych urazach, takich jak złamanie szyjki kości udowej czy złamania w okolicy krętarza. Dzięki niemu pacjenci borykający się z bólem stawu mogą wykonywać podstawowe ruchy, chodzić czy podnosić ciężary. 

WSKAZANIA DO WYMIANY STAWU BIODROWEGO

Zabieg ten przeprowadza się u chorych z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, u których dolegliwości bólowe nie ustępują nawet po przyjęciu środków farmakologicznych. 

W ich wyniku dochodzi do zużycia powierzchni stawowych, zmian w podchrzęstnej, narastającego bólu, ograniczenia ruchomości i powstających w konsekwencji przykurczów. Wszystkie te elementy prowadzą do ograniczenia sprawności, a w niektórych przypadkach nawet do kalectwa.

CO PO OPERACJI? JAKA JEST ROLA FIZJOTERAPII?

Po zabiegu wszczepienia endoprotezy niezbędna jest rehabilitacja, aby osoba operowana mogła wrócić jak najszybciej do pełnej sprawności. Pobyt w szpitalu trwa od 5 do 14 dni. Praca z fizjoterapeutą rozpoczyna się już na czas przed operacją. Celem jest edukacja pacjenta i uświadomienie go o postępowaniu pooperacyjnym. Jest to ważny element, ponieważ funkcjonowanie pacjenta po zabiegu przez pewien czas będzie utrudnione.  

Najważniejsze elementy pracy z pacjentem po wymianie stawu biodrowego to:

  1. Odpowiednie ułożenie kończyny operowanej: czy można zginać operowaną kończynę? Czy zakładanie nogi na nogę jest prawidłowe? Niewłaściwa pozycja kończyny może spowodować nawet zwichnięcie w operowanym stawie!
  2. Zmiana pozycji: jak przechodzić z pozycji leżącej do siedzącej? Którą stroną przetaczać się na bok? Czy powinno się obciążać operowany staw? Czy schylanie się jest wskazane?
  3. Ćwiczenia: jakie ćwiczenia może wykonywać pacjent? Jakich ćwiczeń unikać? Czy ćwiczenia w basenie są zakazane?
  4. Nauka chodu: kiedy pacjent może zacząć chodzić? Wybrać balkonik czy kule? Jak prawidłowo schodzić po schodach?

Jest wiele elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Po operacji często trzeba zrezygnować z niekorzystnych pozycji, które do tej pory były przyzwyczajeniem. W wielu przypadkach należy również dostosować warunki mieszkaniowe do obecnej sytuacji, tj. rączki, uchwyty czy krzesło prysznicowe. Natomiast wszystkie te elementy oczywiście nie wykluczają pacjenta z aktywności fizycznej. W późniejszym czasie, gdy pacjent osiągnie odpowiednią siłę mięśniową, spacery, pływanie czy jazda na rowerze są wręcz wskazane.

Stopniowe wdrażanie ruchu z pomocą fizjoterapeuty daje ogromną satysfakcję i radość z możliwości samodzielnego wykonywania czynności dnia codziennego. Dlatego tak ważna jest współpraca ze specjalistą i powrót do całkowitej sprawności. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z naszymi specjalistami pod numerem tel. 531 924 344. Znajdujemy się w Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ulicy Jemiołowej 26-28.