Endometrioza leczenie

Endometrioza jest to zmiana tkanki znajdującej się na jajnikach, jelitach czy jajowodach na tkankę wyścielającej macicę (endometrium). Jest to tkanka aktywna hormonalnie i reaguje na zmiany hormonów podczas cyklu. Podczas cyklu błona macicy narasta a następnie złuszcza się tworząc zrosty w miejscach poza macicą. Do czego może to prowadzić?

– bóle brzucha przez zrosty na jelitach

– problemy z trawieniem

– problemy z zajściem w ciąże

– bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa

– uciążliwe bóle podczas miesiączki

Przyczyna endometriozy jest nadal nieznana i  tym celu należy się udać do lekarza. U Osteopaty pracujemy z objawami i próbujemy przywrócić funkcje narządów, czyli ich ruch. Osteopata pracując na zrostach przez powłoki brzuszne rozciąga je i uelastycznia. Zmniejsza to objawy bólowe a także poprawa perystaltykę jelit, zmniejsza ból podczas miesiączki.

Kobiety zgłaszają się w różnym wieku z takimi objawami, najczęściej starające się o ciąże. Postępowanie w takich przypadkach jest najczęściej podobne chociaż każdy przypadek jest inny. Najpierw rozluźniamy tkanki w jamie brzusznej a następnie wzmacniamy mięśnie stabilizujące w celu zabezpieczenia kręgosłupa w czasie ciąży.

Zapraszamy do zapisania się na wizytę do naszego osteopaty tutaj

Pozdrawiam,

Adrian Kozłowski