CZYM JEST ŁĄKOTKA I JAKIE SPEŁNIA FUNKCJE?
Łąkotki to chrzęstno-włókniste struktury znajdujące się wewnątrz stawu kolanowego. Obie -przyśrodkowa i boczna- mają kształt półksiężyców. Osoby aktywne fizyczne, uprawiające sport są bardziej narażone na jej uszkodzenia. Do częstych urazów dochodzi podczas ruchu zgięcia kolana z jednoczesnym skrętem. To typowa sytuacja w czasie jazdy na nartach. Poza narciarstwem w grupie sportów narażonych na uszkodzenia łąkotek są: siatkówka, piłka nożna i hokej. Wśród innych czynników ryzyka możemy wyróżnić zwyrodnienia i występowanie torbieli wewnątrz stawu. Nie bez przyczyny uszkodzenie łąkotek jest uznawane przez niektórych autorów jako najczęściej występująca kontuzja stawu kolanowego.
Główne objawy uszkodzonej łąkotki to:
- natychmiastowy ból, tkliwość w okolicy kolana,
- opuchlizna,
- zablokowanie stawu kolanowego,
- ograniczona ruchomość stawu
JAKIE FUNKCJE SPEŁNIAJĄ ŁĄKOTKI W STAWIE KOLANOWYM?
Jako struktury anatomiczne łąkotki spełniają istotną rolę w biomechanice całego stawu kolanowego. Zapewniają stabilność kolana i chronią chrzęstne powierzchnie stawowe. To właśnie łąkotki sprawiają, że możliwe są ruchy obrotowe w stawie kolanowym. Przez wiele lat uważano je za zbędne i usuwano od razu po pojawieniu się urazu. Obecnie wiadomo, że to właśnie na nich spoczywają największe naprężenia w stawie kolanowym a ich praca rozprowadza maź stawową i dostarcza substancje odżywcze do okolicznych struktur. Ich usunięcie może zatem doprowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych.
JAK WSPÓŁCZEŚNIE LECZY SIĘ USZKODZENIE ŁĄKOTKI?
Ze względu na to, że łąkotki to struktury chrzęstne w dużej mierze nieposiadające naczyń krwionośnych, samoistne zrośnięcie może wystąpić tylko w niewielu przypadkach. Decyduje o tym przede wszystkim długość urazu i to, czy obejmuje on brzegi czy może środkową część łąkotki.
Z pomocą przychodzi zabieg zwany artroskopią stawu kolanowego. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Podczas artroskopii lekarz wykonuje 3 małe nacięcia, wśród których znajduje się także kamerka. Cały proces jest obserwowany na monitorze. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest zszycie łąkotki bez otwierania struktur kolana. Jeśli natomiast uraz jest na tyle mały, że umożliwia samoregenerację łąkotki, wówczas podejmuje się leczenie zachowawcze. Kluczowa w powrocie do codziennej sprawności jest rehabilitacja. Terapia osteopatyczna i manualna normalizują napięcie mięśni w leczonej kończynie dolnej. Zlekceważenie rehabilitacji może spowodować brak stabilizacji stawu kolanowego, a nawet powstanie kolejnych urazów.
Jeśli walczysz z podobnymi objawami lub jesteś po zabiegu operacyjnym zachęcamy do kontaktu pod numerem tel. 531 924 344. W razie jakichkolwiek pytań nasi fizjoterapeuci czekają na Ciebie w Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.