Najczęściej fizjoterapeuta jest kojarzony z masażystą : zapomina się, że jest on odpowiedzialny także za rehabilitację oraz wzmacnianie poprzez ćwiczenia z pacjentami po zabiegach. Jest to coś więcej niż masaż relaksacyjny, sportowy lub terapia manualna. Inną profesją jest osteopatia – tytuł Osteopaty uzyskuje się po Studiach osteopatycznych, które mogą podjąć lekarze lub fizjoterapeuci z wyższym wykształceniem. Studia w trybie zaocznym trwają 5 lat, a zajęcia prowadzone są przez międzynarodową kadrę lekarzy i osteopatów, a często osób wykształconych w obu kierunkach.

Osteopatów we Wrocławiu jest coraz więcej i zyskują oni aprobatę wśród sportowców. Przykładem jest kadra polski siatkarzy, którzy zostali oddani w ręce osteopaty przed mistrzostwami świata. W profesjonalnym sporcie masaż jest niewystarczający. Potrzebny jest profesjonalista, który potrafi wykryć spontaniczne napięcia i zaburzenia. Ciało zawodowego sportowca trenującego minimum kilka razy w tygodniu jest narażone na ogromne przeciążenia, które mogą się z czasem kumulować.  Nigdy nie jesteśmy do końca świadomi, co dokładnie dzieje się w naszym ciele. Człowiek to doskonała anatomicznie i ewolucyjnie maszyna, która z większością ograniczeń radzi sobie świetnie dzięki procesowi kompensacji. Proces regeneracji stale obciążanego organizmu jest się mniej wydajny i podatny na uszkodzenia. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest konsultacja osteopaty, który wyszukuje lezje, czyli ograniczenia i wprawia je z powrotem w ruch.

Częstym przykładem są pacjenci z bólem stopy w wyniku złej biomechaniki podczas biegu. Jedną ze ścieżek leczenia jest przywrócenie prawidłowego ustawienia miednicy i wyrównanie symetrii ciała. W tym przypadku musimy również popracować na mięśniach przykręgosłupowych oraz mięśniach szyi po skróconej stronie. Pacjent przychodząc z bólem stopy doświadcza pracy globalnej. Pozwala to w niektórych przypadkach zwiększyć wydolność i osiągnąć niewymiernie lepsze wyniki. Organizm ludzki stanowi całość i w taki sposób trzeba rozpatrywać leczenie wiec nie zdziwcie się, jeśli w gabinecie osteopaty, kiedy przyjdziecie do niego z bólem biodra a będzie zajmował się u Was barkiem lub stopą. W tym momencie jest to najskuteczniejsza prewencja kontuzji na rynku a także w sytuacji gdy nie możecie pozwolić sobie na przerwę w treningu.