NA CZYM POLEGA ZWICHNIĘCIE BARKU?
Duża ruchomość w stawie ramiennym jest dla człowieka bardzo korzystna, ale czasem staje się także źródłem problemów. Nieograniczony zakres ruchów przekłada się na zmniejszenie kontaktu powierzchni stawowych, przez co bark narażony jest na utratę stabilności i zwichnięcia. Sama torebka stawowa tworzy luźny i obszerny worek, który nie jest w stanie zapewnić prawidłowej ochrony mechanicznej stawu przed siłami zewnętrznymi. W wyniku zwichnięcia głowa kości ramiennej ,,wyskakuje’’ z właściwego miejsca a torebka stawowa i mięśnie ulegają częściowemu zerwaniu.
Wśród przyczyn zwichnięcia barku możemy wyróżnić:
- upadek na wyprostowane ramię,
- uprawianie sportu zwiększającego ryzyko wystąpienia tego typu urazu: pływanie, tenis, siatkówka, itp.
- wcześniejsze urazy barku,
- nadmierna ruchomość w stawie ramiennym.
REHABILITACJA BARKU PO ZWICHNIĘCIU
W przypadku zwichnięcia w pierwszej kolejności staw ramienny wymaga bezwzględnego nastawienia. Zwykle wykonuje się to ze znieczuleniem miejscowym. Istotne jest, aby ten etap nastąpił jak najszybciej. Dlaczego? Mięśnie w wyniku narastającego stanu zapalnego będą przyjmowały postawę obronną. Zatem im dłużej będziemy zwlekać, tym nastawienie barku będzie trudniejsze.
Kolejnym etapem jest unieruchomienie kończyny w temblaku oraz późniejsze podjęcie rehabilitacji w postaci ćwiczeń. Mają one na celu zwiększyć siłę mięśniową w obrębie barku, poprawić stabilizację w stawie ramiennym oraz jego ruchomość. Kinezyterapia dobrana indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta a także zastosowanie odpowiednich technik manualnych pozwolą na szybszy powrót do codziennego obciążania kończyny. Badania wykazują, że wzmacnianie mięśni działających na staw ramienny chroni go przed powtarzającymi się epizodami podwichnięć.
JAKIE MOGĄ BYĆ KONSEKWENCJE NIEDOKŁADNEGO LECZENIA ZWICHNIĘĆ?
Efektem niedokładnego wyleczenia pierwszego zwichnięcia barku jest pojawienie się kolejnej takiej kontuzji. Wtedy mówimy o nawykowych zwichnięciach i niestabilności barku, w której do takich epizodów dochodzi regularnie.
Dzięki podjęciu wczesnej rehabilitacji można uniknąć potencjalnych trudności i powikłań, jakie wiążą się z tego typu urazami:
- uszkodzenie nerwu pachowego,
- ograniczenie ruchomości stawu ramiennego,
- zwyrodnienie stawu ramiennego.
Jeśli przebyłeś podobny uraz zachęcamy do kontaktu pod numerem tel. 531 924 344. W razie jakichkolwiek pytań nasi fizjoterapeuci czekają na Ciebie w Centrum Rehabilitacji Dawcy Zdrowia we Wrocławiu przy ul. Jemiołowej 26-28.