Fizjoterapia uroginekologiczna we Wrocławiu
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego
Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny? Profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga kobietom w łagodzeniu dolegliwości układu moczowo-płciowego, tj.: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, ból podczas stosunku, nietrzymanie gazów. Do takiego fizjoterapeuty powinna wybrać się także każda kobieta planująca ciążę lub w ciąży. A także wszystkie panie, które rodziły siłami natury lub są po cesarskim cięciu. Krótko mówiąc do fizjoterapeuty uroginekologicznego możesz przyjść z wieloma kobiecymi i wstydliwymi problemami.
Fizjoterapeuta dla kobiet w ciąży i nie tylko
Czego możesz spodziewać się podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Każda wizyta rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu. Fizjoterapeuta zada Ci kilka pytań, między innymi zapyta o twoje dolegliwości zdrowotne np. przebieg menstruacji, nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku czy dolegliwości kręgosłupa? Jeśli masz bliznę po porodzie, możesz usłyszeć pytanie, czy powoduje ona jakieś dolegliwości bólowe?
- Dodatkowo fizjoterapeuta oceni powłoki brzuszne oraz postawę ciała.
- Dla każdego fizjoterapeuty uroginekologicznego istotne będą informacje na temat pracy dna miednicy.
Diagnostyka - czego możesz się spodziewać?
W gabinecie najdokładniejszym badaniem diagnostycznym jest badanie przezpochwowe (per vaginum) oceniające funkcjonalność mięśni dna miednicy. Pacjentka jest dokładnie poinformowana o przebiegu badania. Jest ono przeprowadzane tylko i wyłącznie podczas wyrażenia pisemnej zgody osoby badanej. Na wizycie odpowiem na każde pytanie związane z tym rodzajem badania, aby pacjentka nie miała żadnych obaw przed przystąpieniem do niego. Istnieje zawsze możliwość wykonania go na kolejnej wizycie. Na początku fizjoterapeuta ocenia zewnętrzne tkanki krocza, odbytu oraz bliznę po nacięciu krocza, o ile taka istnieje. Następnie bada palpacyjnie za pomocą palca/palców, wkładając palec do pochwy na dł. ok 2 cm, bez użycia wziernika. Badanie jest bezbolesne, nie powinno sprawiać dyskomfortu.
Badanie jest niezbędne do nauki prawidłowego napięcia oraz rozluźnienia dna miednicy, oceny stabilności ścian pochwy. Jest przydatne, jeśli nie wiesz, w jaki sposób aktywować tę grupę mięśni lub nigdy tego nie praktykowałaś. Na podstawie wywiadu i badania wewnętrznego fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia i nauczy ich umiejętnego wykonywania.
Bez względu na to, czy pacjentka przychodzi z jakimś problemem lub wizyta ma charakter profilaktyczny zdrowie mięśni dna miednicy, ich zrównoważone napięcie i elastyczność zależy w głównej mierze od naszej stałej systematycznej pracy kontrolowanej pod okiem specjalisty.
Wskazania do leczenia:
- rozejście kresy białej
- blizny po cesarskim cięciu
- dysfunkcje seksualne
- dolegliwości bólowe miednicy mniejszej
- nietrzymanie moczu u kobiet.
Zapraszamy do fizjoterapeuty
W naszym gabinecie fizjoterapii we Wrocławiu na podstawie prawidłowej diagnostyki funkcjonalnej wykonamy odpowiednią terapię oraz omówimy dokładny plan leczenia.