Napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy

Ból głowy

Zwykłe bóle głowy, które występują samoistnie i wkrótce znikają z pewnością zna każdy z nas. Liczne czynniki organiczne i psychiczne mogą doprowadzać do bólów głowy tych zwykłych jak i przewlekłych (migreny, nerwobóle). Najpowszechniejszym schorzeniem są bóle głowy typu napięciowego (30-80% przypadków).

 

NAPIĘCIOWE BÓLE GŁOWY

Ta postać bólu pozostaje w ścisłym związku z osobowością i psychiką pacjenta (zaburzenia emocjonalne, tłumienie agresji, duży niepokój). Wynika również z zaburzonej pracy struktur mięśniowo-powięziowych, nerwowych i elementów kostno-stawowych.

Przyczyny napięciowych bólów głowy

Wykazano, że przyczyną tej dolegliwości jest stres, urazy, blizny w obrębie głowy/odcinka szyjnego, odwodnienie, wzmożone napięcie stawów skroniowo-żuchwowych, wielogodzinna praca siedząca wymuszająca nieprawidłową postawę. Ból często jest opisywany, jako nieprzyjemny, tępy ucisk opasujący głowę. Szczególnie mocno występuje w okolicy skroni, potylicy i czoła często promieniując do tylnej części szyi. Przewlekły ból znacząco pogarsza jakość życia, obniża nastrój, zmniejsza naszą efektywność i bardzo często zmusza do nadużywania leków przeciwbólowych.

Leczenie

Efektywną metodą leczenia napięciowych bólów głowy jest odpowiednio dobrane leczenie u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Terapia manualna, masaż tkanek głębokich, poizometryczna relaksacja mięśni, igłoterapia, terapia punktów spustowych, manipulacje i mobilizacje stawowe korzystnie wpłyną na zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia. Wzmożone napięcie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, pochyłych, skroniowych oraz mięśni podpotylicznych może wpływać na nasilenie bólów głowy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym schorzeniem jest autoterapia mięśni podpotylicznych. Leżąc wygodnie na plecach na przejściu potylicy a szyi umieszczamy po jednej ze stron kręgosłupa szyjnego piłeczkę tenisową lub lacrossową lekko dociskamy i wykonujemy delikatny ruch brody w stronę mostka, czekamy na rozluźnienie tego obszaru ok 1-3 min. To samo wykonujemy po drugiej stronie. Dodatkowo tego typu dolegliwość można leczyć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków: odpowiednia ilość wody i snu w ciągu dnia, zachowanie pozycji ergonomicznych w pracy, codzienna aktywność fizyczna. Medytacje, trening uważności, techniki oddechowe i relaksacyjne zmniejszają poziom kortyzolu skutecznie rozładowując napięcie i permanentny stres.

Wskazania do leczenia:

  • Ból głowy
  • Bóle kręgosłupa szyjnego
  • Zawroty głowy
  • Szumy uszne

Zapraszamy do fizjoterapeuty

W naszym gabinecie na podstawie prawidłowej diagnostyki funkcjonalnej wykonamy odpowiednią terapię oraz omówimy dokładny plan leczenia. Jeśli napięciowe bóle głowy dotyczą Ciebie zapraszamy do nas Dawcy Zdrowia ul. Jemiołowa 26.

 

Adres

Jemiołowa 26-28 Wrocław 53-447

Telefon

531 924 344

E-mail

kontakt@dawcyzdrowia.pl