Kinesiotaping

Kinesiotaping

To metoda leczenia oddziałująca sensorycznie i całodobowo na organizm. W metodzie tej wykorzystywane jest zjawisko samoleczenia organizmu poprzez zwiększenie objętości przepływającej limfy w tkance podskórnej i mięśniach a także zmniejszenie nieprawidłowego napięcia mięśniowego i powięziowego.

Fizjoterapeuta dopasowuje rozmiar plastra do potrzeb pacjenta i przykleja go w specjalny sposób wzdłuż mięśni w miejscu powstania bólu. Plastry mają nieograniczone zastosowanie, zaczynając od działania przeciwbólowego a kończąc na niwelowaniu obrzęków. Metoda kinesiotapingu jest bezpieczna i szybka, dlatego stosowana jest przez czołowych sportowców świata.

Kinesiotaping

Działanie plastrów Kinesiotapes

W głębszych warstwach skóry, a dokładnie w skórze właściwej, znajdują się receptory zmysłowe. Są one odpowiedzialne za odczuwanie temperatury, dotyku i bólu. Gdy receptory te są zostaną pobudzone na skutek np. ucisku, informacja bodźcu jest przekazywana drogą neuronalną do mózgu. Tam zostaje przetworzona i odpowiada za wytworzenie odruchów.Gdy doznajemy urazu, sygnały przekazywane do mózgu powodują adaptację narządu ruchu do zaistniałych warunków.

Na przykład stajemy na kontuzjowanej nodze w wygodny dla nas sposób, co nie jest jednak pozycją fizjologiczną. W efekcie wysyłana jest do mózgu zmieniona wiadomość i niefizjologiczna postawa może się utrwalić. Prowadzi to do niepożądanych dla naszego zdrowia konsekwencji. Powstający w obrębie uszkodzonej tkanki stan zapalny jest odpowiedzialny za pobudzenie receptorów bólu nie tylko na skutek produkcji prozapalnych cytokin, ale także przez wspomniany wyżej ucisk tkanki na receptory czucia

Korzyści Kinesiotapingu

Odpowiednio naklejone plastry kinesiotapes odciążają zmienione chorobowo miejsce, poprzez delikatne uniesienie skóry, co zmniejsza nacisk na receptory bólu, naczynia krwionośne i limfatyczne. Dzięki temu zwiększa się przestrzeń dla naczyń krwionośnych i limfatycznych, zakończeń nerwowych, powięzi skóry i mięsni objętych stanem zapalnym. Przez zwiększony dopływ krwi, do tkanki jest dostarczana większa ilość składników odżywczych i tlenu, co wspomaga jej regenerację. Ponadto usprawnieniu ulega rozkład i usuwanie produktów przemiany materii z tkanki mięśniowej.

Do korzyści wynikających z kinesiotapingu możemy więc zaliczyć: zwiększenie lokalnego krążenia krwi i limfy (co wspomaga regenerację), redukcję nerwobóli, zrelaksowanie (relaksację?) oraz wydłużenie mięśni celem zwiększenia ich ruchliwości, a także zwiększenie ruchliwości stawów.

Adres

Jemiołowa 26-28 Wrocław 53-447

Telefon

531 924 344

E-mail

kontakt@dawcyzdrowia.pl